عنوان : مصاحبه اختصاصی مدیر مخابرات استان با نشریه تخصصی عصر برق
تاریخ ثبت : 1397/11/07

مصاحبه اختصاصی مدیر مخابرات استان با نشریه تخصصی عصر برق

فیبر خانگی(( Fiber to the home)) ؟؟؟

فناوری FTTH  مخفف عبارت Fiber to the home یا همان" فیبر خانگی" است که به معنی استفاده از زیرساخت فیبر نوری بجای سیم مسی برای برقراری ارتباطات مخابراتی منازل به کار می رود.با توجه به مزایای زیادی که فناوری FTTH  دارد، اپراتورهای مخابراتی سراسر دنیا با صرف هزینه های لازم به توسعه این فناوری می پردازند.در ایران اسلامی هم شرکت مخابرات ایران با استقرار زیرساختهای لازم در سراسر کشور این سرویس را با نام تجاری "تانوما" به متقاضیان عرضه می کند که برای بیشتر آشنا شدن با این فناوری نوین با مهندس علی کارگزار مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی همکلام می شویم.

لطفا در خصوص تاریخچه FTTH  بیشتر توضیح دهید؟؟

در دهه هفتاد میلادی شرکتهای مخابراتی و نیز شرکتهای تلویزیون  ( که نوعا در آمریکای شمالی فعالیت داشتند) متوجه اهمیت و ارزش جایگزینی کابلهای مسی با فیبر نوری شدند اما با توجه به عدم توسعه فناوری فیبرنوری این مسیر زیاد با موفقیت همراه نبود.

اما در سنوات اخیر بدنبال تحولاتی که در بخش Loop Laser  ها و در کل تجهیزات نوری پسیو رخ داد،شرکت های زیادی به سمت استفاده از فناوری فیبر در بخش دسترسی رفته اند،در حقیقت با توسعه فناوری انتقال اطلاعات روی فیبر و به کمک تجهیزات پسیو یا غیرفعال که نیاز به تغذیه الکتریکی ندارند این تکنولوژی روز به روز گسترش پیدا کرد.

می توان گفت که شرکت مخابرات NTT ژاپن پیشاهنگ استفاده و ترویج  فناوری  FTTH بوده است.این شرکت در سال 1990 از شرکتهایی دیگر خواست تا به توسعه اجزا و عناصر مورد نیاز در شبکه FTTH  بپردازند.

به لحاظ فنی ساختار فناوری FTTH  چگونه است؟؟

ساختن یک شبکه FTTH  کاری دشوار و هم پرهزینه است تجریه اپراتورهایی که این نوع از شبکه دسترسی را مستقر کرده اند از آن است که بیشترین حجم کار در بخش عملیات تاسیساتی و امور شهرسازی است و آنچه به فیبر نوری مربوط است بخش کوچکتر ماجرا را تشکیل می دهد.

به طوری کلی در FTTH با سه ساختار زیر روبه رو هستیم  :

1-     ساختار حلقوی (RING) و سوئیچ های  اترنتی

2-     ساختار ستاره (STAR ) و سوئیچ های  اترنتی

3-     ساختار درختی با استفاده از فناوری GPON

ساختار حلقوی (RING) و  سوئیچ های اترنتی؛

از آنجا که لازم بود تا بهای تمام شده شبکه FTTH  به ازای هر مشترک پایین باشد وسرعت عرضه آن به بازار افزایش پیدا کند ساختارهای مبتنی براترنت از اقبال مناسبی برخوردار شدند.در ابتدای استقرار FTTH  بر اساس اترنت در قاره اروپا،سوئیچ ها در طبقه همکف مجتمع های مسکونی قرار می گرفتند و از طریق خطوط اترنت با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه و به شکل حلقه با یکدیگر مربوط می شدند.این ساختار در برابر قطعی ارتباط بسیار مقاوم و از این حیث مطلوب است اما مشترک بودن فضای فیبر برای مشترکین ،سهم هر یک از پهنای باند را تقلیل می دهد و برای کاربری های آینده که ممکن است نیاز به حجم عظیمی از اطلاعات داشته باشند مناسب نیست .

ساختار ستاره (STAR ) و سوئیچ های  اترنتی؛

در این ساختار یک شاخه فیبر اختصاصی از تجهیزات انتهائی شبکه تا منزل یا محل کار مشترک اطلاعات مشتری را حمل می کند.این فیبر معمولا تک مد با فرمت انتقال اترنتی است که در این اواخر ساختار ستاره ای اترنتی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

ساختار درختی با استفاده از فناوری GPON؛

شاخصه  اصلی PON که مخفف عبارت شبکه نوری پسیو یا غیر فعال است استفاده از اسپلیترها یا جداسازهای نوری برای توزیع فیبر بین مشتریان به کار می رود.ساختار فیزیکی PON معمولا پروتکل اترنت را پشتیبانی می کند.

GPON برای بالاترین نرخ دریافت اطلاعات برای مشتری و قابلیت حمل اطلاعات ATM  و  TDM  ساخته شده و در حال حاضر برای نصب در محدوده مشتریان خانگی بهترین انتخاب است.

آقای مهندس کارگزار روند رشد استفاده از فناوری  FTTH  در دنیا چگونه است؟

در سال 2001 در قاره امریکا 19 هزار مشترک به این فناوری مجهز بوده اند.از سال 2008  بویژه در مناطقی در سطح اروپا،آمریکای شمالی و آسیا که تراکم جمعیت بالا و مصرف پهنای باند زیاد داشتند استقرار FTHH سرعت گرفت و به یکی از مهمترین روشهایی تبدیل شد که اپراتورهای مخابراتی برای افزایش سرعت دسترسی کاربران خود از آن استفاده می کنند.

 

فکر می کنید فناوری FTTH  در 5 سال آینده چقدر گسترش پیدا کند ؟؟

پیش بینی می شود نرخ رشد سالانه فناوری FTTH  بدلیل اقبال عمومی اپراتورهای مخابراتی تا سال 2025 مثبت باشد.همچنین به احتمال فراوان در 5 سال آینده بالاترین نرخ حضور FTTH  در شبکه مخابراتی متعلق به آمریکای شمالی و سپس ژاپن خواهد بود.

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش استقرار FTTH  در 5 سال آینده  همان افزایش تقاضای سرعت دسترسی مشترکین خانگی برای دسترسی به سرگرمی ها و بازی های آنلاین و موسیقی و فیلم و کتاب از طریق شبکه است.بنابراین پیش بینی می شود تعداد بیشتری از شرکت های مخابراتی به طرف استفاده از این فناوری بروند.

 

لطفا در انتها در خصوص مزایا و معایب فناوری  FTTH  توضیح دهید؟؟

یکی از مهم ترین مزیت های FTTH  سرعت بالای دسترسی مشترکین از جمله به اینترنت است که اندک اندک به زیربنای انواع و اقسام ارتباطات تبدیل می شود.

هر روز سرویس جدیدی به ویژه در اینترنت به کاربران عرضه می شود که بعضا مانند برخی سرویسهای سه بعدی یا واقعیت مجاز نیاز به پهنای باند زیادی دارند که استفاده از فناوری FTTH  نگرانی از بابت پهنای باند مورد نیاز برای این سرویس ها را برطرف می کند.

همچنین امنیت ارتباطات ،عیب یابی آسان ،افت توان ناچیز از جمله مزایای دیگر فناوری FTTH  است.

در خصوص معایب فناوری FTTH  باید عرض کنم که گرانی تجهیزات،گرانی نصب،ضربه پذیری،آسیب پذیری شیمیائی و دشواری مفصلبندی از جمله معایب این فناوری جدید است.


ارتباطات مردمی 2021

سامانه خدمات تلفن همراه 9990

خدمات تلفن همراه از طریق تلفن ثابت 09129990

سامانه ثبت خرابی تلفن ثابت 20117

پرداخت قبوض تلفن 2000

کلیه حقـوق محفوظ و متعلـق به شرکت مخابرات ایران منطقه خراسان رضوی

آدرس : مشهد - خیابان امام خمینی - ساختمان مرکزی مخابرات منطقه خراسان رضوی - صندوق پستی 333-91735

تلفنخانه : 38111

فکس: 38112525 051

تست سرعت